Komşumuz Hatice teyzelerin bağ ve bahçeleri boldu.Tarımcılıkla uğraşırlar ve tarımdan elde ettikleri ürünleride Hatice teyze en iyi şekilde değerlendirirdi. Bahçelerinde dut, üzüm, kiraz domates,biber, salatalık yani kısacası aklınıza gelecek her tür sebze ve meyve yetiştirirlerdi.Onun yaptığı pekmezlerin tadını hala hiç bir pekmez yerini alamadı.

Pekmez genelde dut, üzüm,incir vb gibi meyvelerin ezilerek yavaş bir ateşte sürekli karıştırılarak kaynatılması sonucu elde edilen boza kıvamında kayganımsı ve reçelimsi bir yiyecektir.Geneldetahin ile karıştırılarak yenir kurabiye cincer bread dedikleri noel kurabiyelerinin yapımında kullanılır.Bir çay kaşığı pekmezin üzerine karabiber döküp yediğinizde öksürüğe çok iyi gelir.

Üzümler iyice yıkanır ve ezilir.Posasından ayırmak içim süzgeçten geçirilir ve derince bir kaynama kabına alınır.Dibinin tutmaması için sürekli karıştırılır ve savrulur.Yüzde oluşan köpükler bir kepçe ile toplanır.Kıvama geldiğinde köpüklerin rengi kırmızı ve koyuluğu ağdalı gibidir. Reçel yapma yönteminde olduğu gibi tahta bir kaşıkla pekmezi alıp bir tabağa damlattığınızda pekmez dağılmıyorsa pekmeziniz tam kıvamında demektir.

Pekmezinizin tatlı olmasını istiyorsanız ezme işleminden önce şırayı ateşe koymadan önce şıraya pekmez toprağı, karbonat sönmüş kireç yada odun külü eklemelisiniz. Üzümün çeşidine göre farklılık göstermesine rağmen genelde 10 kilo üzüme  300- 400 gr pekmez toprağı atmanız gerekir.Asitlik giderici maddelerin fazla eklenmesi pekmezinizi siyaha çalar koyu bir renk verirken az eklenmeside renginin turuncuya çalar bir renk olmasına neden olur.

Ne kadar şıraya ne kadar asitlik giderici madde koyacağız;

Şıraya bir miktar asitlik giderici madde (örneğin odun külü) ilave edilir. Bu ilave ile şıranın yüzünde köpük tabakası meydana gelir. Şıradan kabarcıklar ve bu arada bir hışırtı duyulur. Bir süre sonra hepsi durur. Hala şırada bir ekşilik varsa bu belirtiler tekrar görülür. Eğer şıranın ekşiliği tamamen geçmişse odun külü ne kadar ilave edilirse edilsin bu belirtiler artık görülmez.

 

 

Bu yazıyı Paylaş

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn