TRAFİK CEZALARI
Trafik cezalarının tebliğinde yönetmelikte yer alan 7 gün içerisinde tebligat yapma iartı tarfik cezasını iptal ettirdi.
İstanbul  3.  Sulh  Mahkemesi,  tebligatı  7  günü  geçen  trafik  cezalarının  iptali  yönünde  karar verdi. Karara gerekçe olan olay, aracına hatalı park cezası kesilen bir avukatın iptal davasıyla başladı. Avukat Zeki Bulgan'ın aracına, 24 Nisan 2006'da, Eminönü'nde yasak yere park ettiği gerekçesiyle polis tarafından 49 YTL para cezası kesildi. Ancak cezanın tebligatı Bulgan'a şubat 2007'de  ulaştı.  9  ay  önce  kesilen  para  cezasından  yeni  haberdar  olan  Avukat  Bulgan, Eminönü'nde o gün bulunmadığını belirterek, cezanın haksız yere kesildiği gerekçesiyle, trafik davalarına bakan 3. Sulh Ceza Mahkemesi'ne iptal davası açtı. Mahkeme, tebligat işlemine 7 işgünü içinde başlanması gerektiğini belirterek, trafik para cezasını iptal etti.
Trafik  cezanızın  tebligatı  7  günden  geç  elinize  geçtiğinde  yapacağınız  tek  şey  elinizdeki makbuzla bulunduğunuz ildeki Sulh ceza mahkemesine bir dilekçe ile başvurmak.
YENİ TRAFİK YÖNETMELİĞİ
26  Eylül  2006  tarihli  Yeni  Trafik  Yönetmeliği´ne  göre  araçlarda  yer  alan  yardım malzemelerine   alüminyum   yanık  örtüsü  eklenmesi  zorunlu  hale  getirildi.  Aksi durumda 49 YTL trafik para cezası kesilmektedir.
İçişleri  Bakanlığınca,  Resmi  Gazete´de  yayınlanarak  yürürlüğe  giren  madde  ile  araçlarda zorunlu olarak bulundurulması gereken malzemeler aşağıdaki gibidir.
ilgili Kanun; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunudur.
Bu kapsamda aracınıza yeni şekliyle bulunması gereken ecza setinin içeriği özel kutusuyla satışa sunulmuştur.
ALİMİNYUM YANIK ÖRTÜSÜ 1 ADET
Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 mt) 2 adet
Hidrofil gaz steril (10 x 10 cm 50 lik kutu) 1 kutu
Üçgen sargı 3 adet
Antiseptik solüsyon (50 ml) 1 adet
Flaster (2 cm x 5 mt) 1 adet
Çengelli iğne 10 adet
Küçük makas 1 adet
Esmark Bandajı 1 adet
Turnike 1 adet
Yara Bandı 10 adet
Tıbbi eldiven 2 çift
El Feneri 1 adet
ARAÇ MUAYENESİNE GİRECEKLER DİKKAT!
Türkiye'de  araç  muayene  istasyonları  özelleştikten  sonra  kontroller  artık  özel  sektöre  geçti.
Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son erdi...
Yeni sistemle 10 ayrı nokta kontrolü yapan TÜVTÜRK yetkilileri, uygun olmayan birçok aracı da geri çeviriyor. Hatta öyle ki, araçların neredeyse yarısı ilk kontrolden geçemeyip geri dönmek zorunda kalıyor.
TÜVTÜRK  'ün  açıklamasına  göre  araç  muayenesinde  kontrol  edilen  noktalar  ve  dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:
KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

1-Fren Tertibatı Fren pedalından baĢlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam  elle  veya  gözle  kontrol  edilir.  ilgili  mevzuat  ve  yönetmelikler  çerçevesinde,  fren  test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren  kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

2-Direksiyon Sistemi:Direksiyon simidinden baĢlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boĢluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

3-GörüĢ şartları:Aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.
4-Aydınlatma  Sistemi:  Tüm  iç-dış  aydınlatma,  fren,  gösterge,  sinyal,  geri  vites,  plaka  ve sınır lambaları kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.
5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi:
6-şase ve şase  Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası  bir  kaza  durumunda  yolcular  açısından  büyük  öneme  sahiptir.  Bunun  yanında  şaseye bağlanmış birçok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular,  yakıt  tankı  ve  boruları,  stepne  ve  taşıyıcısı,  kapılar  ve  kapı  kilitleri,  yan  ilave
korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.
7-Diğer  Donanımlar:  Pasif  güvenlik  sistemlerinin  en  önemlilerinden  biri  emniyet  kemeridir. Bir  kaza  esnasında  emniyet  kemeri  takılı  olan  yolcunun  diğer  yolculara  göre  hayatta  kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanı sıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.
8-Gürültü Kirliliği: istasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştiriliyor.
9-Yolcu  Taşıyan  Araçlar  için:  Toplu  taşıma  araçlarına  yönelik  olarak;  koltuk  düzenleri,  iç şaydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.
10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.
ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER
Tüm araçlar için;
- Ruhsat
- Fenni Muayene İzin Belgesi
- Trafik Sigortası
-  İlk  yardım  çantası:  Traktörler,  motosikletler  ve  motorlu  bisikletler  hariç  tüm  motorlu araçlarda en az 1 adet.
- Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
- Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değiiiklik gösterir.
-  Stepne:  Motosikletler  ve  lastik  tekerlekli  traktörler  hariç  bütün  araçlar  ile  tarım  orman römorkları   da   dahil   olmak   üzere   tüm   römorklarda   her   zaman   kullanılabilir   durumda bulundurulacak.
OTOMOBİLİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?
Her  geçen  gün  daha  konforlu  ve  güvenli  üretilen  otomobilleri  iyi  tanımak,  onlarca  kavramın anlamını bilmeyi gerektiriyor. Otomobil satıcılarının bir çırpıda sayabildiği, pek çok otomobil sahibinin duymakla birlikte, ne anlama  geldiğini  bilmediği  bu  kavramlar  hakkında  bilgi  sahibi  olmak,  otomobilin  verimli  ve güvenle kullanılabilmesi açısından önem taşıyor. Otomobil almaya karar veren tüketicinin, öncelikle otomotiv teknolojisindeki gelişmenin ürünü olan  ve  genellikle  ingilizce  sözcüklerin  kısaltması  olan terimlerin  anlamını  ve  terimlerle  ifade edilen sistemler hakkında bilgi sahibi olmasında büyük yarar var.
Harflerle  oluşturulan  bu  kavramların  anlamını bilmemek,  kişinin  otomobilini  yüksek  verimlilik ve güvenlikle kullanmasını engellemekle kalmıyor, otomobilin arızalanmasına, kişinin otomobili ile birlikte satın aldığı garanti güvencesinden yararlanamamasına da yol açabiliyor.
Üretici firmalar, tüketiciye otomobille birlikte verilen kullanım kılavuzu kitapçıklarının mutlaka ve dikkatle okunmasını, bununla da yetinilmeyip gerektiğinde başvurulmak üzere otomobilde bulundurulmasını öneriyor.
TERİMLERDEN ÖRNEKLER
Otomobil alacakların ya da almış olanların en sık duyduğu terimler ve anlamları şöyle:
ABS: Fren anında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen sistem.
AIRBAG: (hava yastığı): Kazalarda son derece yararlı ek koruma sistemi.
TURBO: Motor yanma odasına normalden daha fazla hava ve yakıt verilerek motorun gücünün artırılmasını sağlayan sistem.
OVERDRİVE: (ekonomi vitesi): Düşük yakıt tüketimi sağlayan vites.
KATALİTİK KONVERTÖR: Motordan çıkan zararlı maddeleri zararsız maddelere dönüştürüyor.
TUBELES: şambreli olmayan lastik.
TORK: Döndürme kuvveti.
HP-PS-BG (beygir gücü): Motorun gücünü ifade eden terimler.
IMMOBILIZER  (elektronik  motor  kilidi):  Kontak  anahtarının  çıkarılmasının  ardından hırsızlığa karşı motorun elektronik olarak kilitlenmesini sağlayan sistem.
INTERCOOLER: Turbo motorlarda havanın soğutulması için kullanılan ek soğutucu.
CRUISE  CONTROL:  Araçları  belli  bir  hızda  tutan  ve  sürücünün  ayağını  gazdan  çekmesine olanak tanıyan sistem. Hız sınırlayıcı.
ABC:  Otomobilin  yana  yatmasını,  süspansiyonun  içindeki  havanın  basıncı  ile  oynayarak engelleyen elektronik sistem.
A/C: Klima.
ACC: Trafikteki diğer araçların hızına uyan ve aradaki mesafeleri düzenleyen sistem.
ASR: Çekiş sağlayan tekerleklerin boşa dönmesini engeller ve sürüş stabilitesini yükseltir.
AWD: 4 tekerlekten çekiş.
DISTRONIC:  Elektronik  takip  sistemi.  Sistem  öndeki  araçla  olan  mesafe  tehlikeli  şekilde azalınca motor gücünü azaltıyor ya da fren yapıyor.
DSP:  Sürücünün  kullanım  tarzına  göre  vites  değişimini  hızlı  ya  da  konforlu  yapan  akıllı otomatik şanzıman.
DDAS  terimi  ise  otomobil  kullanırken  uyuklamaya  başlayan  ya  da  sağlığı  bozulan  sürücüyü tehlikeden korumak için geliştirilen sistem olarak adlandırılıyor. Bu  sisteme  sahip  otomobilin  sürücü  bileğine  bir  algılayıcı  takıyor,  algılayıcı  sürücünün  kalp atışlarını  izliyor.  Kalp  atışlarının  yavaşlaması  ya  da  düzensizleşmesi  halinde  sistem  sürücüyü ikaz ediyor.
Otomobilin konforunu ve güvenliğini artırmak için geliştirilen diğer bazı terimler ve anlamları
ise şöyle:
EAS (aktif direksiyon kilidi): Acil durumlarda sürücünün aracının kontrolünü kaybetmesini engelliyor.
EBD-EBV: Elektronik fren gücü dağıtıcısı.
EDLS: Elektronik diferansiyel kilidi.
EPS: Elektrik motorlu hidrolik direksiyon sistemi.
ESP: Elektronik savrulma önleyici sistem.
ETC: Elektronik traksiyon kontrolü.
ETS: Elektronik stabilite sistemi. ASR ile ilişkili olarak çalışıyor.
GPS: Uydu yardımı ile aracın yerini ve pozisyonunu belirliyor.
MPI: Çok noktalı enjeksiyon. Yakıtın en uygun şekilde yanmasını sağlar.
MPV: Çok amaçlı araç.
SLS: Otomobilin yüksekliğini otomatik olarak ayarlayan sistem.
TAS: Bu sistem bağlı olduğu GSM hattı sayesinde kaza anında otomatik olarak yardım çağrısı gönderiyor.
TIPTRONIC: ġanzıman ister otomatik ister manuel kullanılabiliyor.
TPC: Elektronik lastik basınç kontrolü.
YAĞMUR  SENSÖRÜ:  Camlar  ıslandığında  silecekleri  otomatik  olarak  çalıştırıyor,  tavandaki pencereyi kapatıyor.
ASC: ilk kalkış ve hızlanma sırasında patinajı önlüyor.
ASDC:  Hızı  otomatik  olarak  kontrol  eden  lazerli  sistem.  Önde  giden  araçla  arada  güvenli mesafe kaybolduğunda veya başka bir deyişle, önde giden araca fazla yaklaşıldığında sürücüyü uyarıyor.
PDC: Park mesafe kontrolü ITS: Yandan gelebilecek darbelere karşı koruyuculuk yapmak üzere konulan hava yastıkları.
ITL: Yollardaki sarsıntıyı en aza indiren süspansiyon sistemi.
IDS: Gösterge panelindeki tüm bilgileri ön cama yansıtan sistem.
GCC:  Otomobilin  farlarının  aydınlattığı  alanın  dışında  kalan  görüntüyü  kızılötesi  olarak  yol bilgisayarının ekranına aktaran sistem.
ECAS:  Elektronik  kontrollü,  havalı  süspansiyon.  Aracın  yerden  açıklığını  azaltıyor  ya  da çoğaltıyor.
ECS: Elektronik kontrollü süspansiyon  
EDC: Elektronik amortisör kontrolü.
EDS: Karlı, buzlu, kumlu zeminlerde aracın çekişten düşmesini önleyen çekiş kontrol sistemi.
FPS: Kaza anında yakıt akışını kesen ve yangını önleyen sistem.

Toplayan: Cem Sezer

Bu yazıyı Paylaş

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn