Madde üç halde bulunur

Madde üç halde bulunur; katı, sıvı ve gaz halinde. Katıların belirli bir şekli ve hacimleri vardır. Sıvıların belirli bir hacmi var ise de içinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Bir dereceli kap içinde bulunan, mesela 100 cm3 hacminde renkli ispirtoyu 100 cm3'lük küçük bir cam balon içine boşaltırsak, renkli ispirtonun balonun şeklini aldığını ve balonun tamamen dolduğunu görürüz.
Gaz halinde bulunan maddenin ne belirli bir hacmi ve ne de belirli bir şekli vardır; bunlar yalnız bulundukları kabın şeklini almazar, aynı zamanda genleşerek bu kabın bütün hacmini doldururlar. Bir bisiklet pompasına çektiğimiz havayı futbol topu içine sıkıştırarak bunu sağlamak mümkündür.
Gaz molekülleri bulundukları kabın her yanına doğru serbestçe hareket ettiklerinden bir kovandaki arılar gibi bulundukları hacmi doldurabilirler; bu moleküller arasında geniş boşluklar vardır.
Sıvılarda ise moleküller kendi civarlarında hareket edebilirler, fakat bunlar birbirlerini çektiklerinden serbestçe istedikleri yere gidemezler. Bir bardakdaki su molekülleri, bir futbol maçındaki oyuncuların kendi civarlarında hareket ettikleri gibi hareket ederler, fakat her istedikleri yere gidemezler.
Katı cisimlerde ise, her molekül komşuna sıkıca bağlıdır, bundan dolayı hareket edemez. Moleküller arasındaki bu birbirini çekme kuvveti (kohezyon kuvveti) o kadar büyüktür ki, katı cisimlerin şekil ve hacimlerinde değişiklik yapmak için bu kohezyon kuvvetlerine karşı gelecek dış kuvvetler etki ettirmek gerekir.

kaynak;Temel Bilgiler Ansiklopedisi

Bu yazıyı Paylaş

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn